liška obecná - úvodka

Liška obecná (Cantharellus cibarius)

Liška obecná (Cantharellus cibarius) je jednou z nejoblíbenějších a nejznámějších hub, které můžete najít v českých lesích. Tato houba, známá také jako „kuře“ nebo „kuřátko“ díky své žluté barvě, roste od června do října a je ceněnou houbou pro každého houbaře.

Osobně mám lišky velmi ráda, hned z několika důvodů. Mezi liškami nenajdete žádnou jedovatou, jsou to chutné houby, které se hodí jak na sušení, tak do polévek a omáček a nejsou nikdy červivé!

Jak poznat lišku obecnou?

Klobouk lišky obecné je žlutý, plochý, nálevkovitý nebo klenutý a má hladký, lysý povrch. Jeho okraj je charakteristicky zprohýbaný, což usnadňuje její rozpoznání.

Noha lišky je válcovitá, směrem dolů se ztenčuje a má hladký, lysý povrch.

Dužnina je tvrdá, bělavá až nažloutlá, a má příjemnou ovocnou chuť. Pod kloboukem lišky najdete žluté, tlusté, sbíhavé, vidlanovité lišty, které jsou charakteristickým znakem této houby.

lišty liška obecná

Vůně lišky obecné je příjemně houbová a kořenitá.

Liška obecná je jedlá houba a její kulinářské využití je velmi široké. Pro svou tužší konzistenci vyžaduje delší tepelnou úpravu, ale její výjimečná chuť a aroma stojí za každou minutu přípravy. V kuchyni je všestranně využitelná a díky své tuhosti se velmi dobře uchovává. Patří mezi nejkvalitnější houby a je vysoce ceněná i na trhu.

Lišku obecnou můžete najít v různých typech lesů – jehličnatých, listnatých i smíšených, a také na mýtinách.

Je zajímavé, že bývá velmi zřídka napadána hmyzem, což je další důvod, proč je mezi houbaři tak oblíbená. Bohužel, po druhé světové válce se začala z lesů vytrácet kvůli znečištění, práškování a kyselým dešťům. Naštěstí se v posledních letech začíná do lesů opět vracet a místy je její výskyt velmi hojný, což těší všechny houbaře.

Recepty s liškou obecnou

Pro ty, kteří chtějí najít a správně rozpoznat lišku obecnou, nabízím na svém YouTube kanálu Šumavská houbička mnoho tipů a rad. Můžete se tam dozvědět vše potřebné o hledání a identifikaci této houby, stejně jako o dalších druzích hub, které jsou jedlé, nejedlé i jedovaté.

Pokud vás zajímají recepty s liškou obecnou, doporučuji svou kuchařku Šumavská houbička v kuchyni, která obsahuje 107 houbových receptů z 36 druhů hub, které můžete v lese najít od jara do zimy. Kniha je dostupná na www.sumavskahoubicka.cz a najdete v ní mnoho inspirace, jak využít lišku obecnou v kuchyni.

recepty liška obecná

Záměna lišky obecné není nebezpečná, protože všechny druhy lišek jsou jedlé

S čím se dá zaměnit liška obecná? Lišku obecnou je možné zaměnit za jiné druhy lišek, například za jedlou lišku ametystovou (Cantharellus amethysteus) nebo jedlou, ale ne tolik chutnou lištičku pomerančovou (Hygrophoropsis aurantiaca). Tyto houby mají podobný vzhled, ale liší se drobnými detaily.

Liška obecná je nejen chutná a kulinářsky všestranná houba, ale také důležitá součást našich lesů. Její návrat do přírody je skvělou zprávou pro všechny milovníky houbaření. Nezapomeňte, že houbaření je nejen o sběru hub, ale také o respektu k přírodě. Ponechte některé houby v lese, aby mohly pokračovat v růstu a přinášet radost i dalším generacím houbařů.

Ať už jste zkušený houbař nebo začátečník, liška obecná by neměla chybět ve vašem košíku. Vydejte se do lesa, objevujte její krásu a užívejte si její výjimečnou chuť v různých pokrmech.

recept liška obecná