Čaj z houby Čaga – Příprava, dávkování, recept

Jak si připravit čaj z houby chaga? Není to žádná věda. Ukážu vám snadný recept na čaj z chagy, poradím s dávkováním této medicinální houby a přidám tip, jak si můžete najít čagu v přírodě. 

Čaga, rezavec šikmý, ryšavec šikmý (Inonotus obliquus) je tzv. medicinální houba. Roste volně v přírodě nejčastěji na břízách. Nejvíce se jí daří v chladných zemích naší planety. Hojně se tak sbírá v lesích Sibiře, východní Evropy a v Kanadě. Ale najít se dá i nás v Čechách či na Slovensku. 

Čaga patří mezi mé nejoblíbenější medicinální houby a nejen proto, že jde o nejsilnější antioxidant na světě. Má také vysokou koncentraci magnesia, kromě toho stovky dalších vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Zkrátka je to jedna z nejlepších hub, které můžete svému tělu dát. 

Léčivé látky z čagy lze získat jen vyvařením houby

Příprava čaje z rezavce šikmého závisí na tom, v jaké formě tuto léčivou houbu máte. Houba je dostupná ve formě větších kousků i ve formě prášku (nadrcená houba) nebo ve formě extraktu. Je velký rozdíl mezi surovou čagou a extraktem. Surová houba se nadrtí na prášek a z toho se pak dělá čaj. 

Surovou čagu nemá smysl dávat do jídla nebo plnit do kapslí, protože ji naše tělo neumí v této formě strávit. Ani by vám nechutnala, surová chaga má dřevnatou chuť. Abyste z houby mohli využít všechny zdraví prospěšné látky je třeba je z čagy vyvařit. 

Možností je koupit hotový extrakt. Ten usnadní práci v tom, že jde již o houbu, která byla zahřátá na 60 stupňů Celsia a následným usušením opět zbavena vody. Na 1 kilo takového extraktu se ovykle spotřebuje až 10 kilogramů surové houby! 

Jak na přípravu houbového čaje z čagy

Na jeden hrnek čaje budete potřebovat: 

250 ml vody

1-2 lžičky prášku z usušené čagy

V hrnci přivedeme vodu k varu a pak přidáme prášek z houby. Ztlumíme plamen a necháme pomalu vařit asi 10 minut. Pro ještě větší zesílení čaje necháme pod pokličkou dalších deset minut louhovat. Poté čaj přelijeme do přes sítko do hrnečku. 

Čaj z čagy s bylinkami

Houbový čaj lze doplnit ještě o bylinky a vylepšit tak chuť čaje i jeho léčivé účinky. 

Budete potřebovat: 

1-2 lžičky prášku z čagy

1- 2 lžičky oblíbené bylinky (např. máta, heřmánek, meduňka) 

300 ml vody

V hrnci přivedeme vodu k varu a pak přidáme prášek z houby. Ztlumíme plamen a necháme pomalu vařit asi 10 minut. Poté přidáme bylinky a necháme dalších 5-10 minut louhovat. 

Čagu lze používat opakovaně

Výhoda surové čagy je v tom, že ji lze používat opakovaně. Já mám vyzkoušeno cca tři opakování z té samé suroviny. Stačí si čagu v sítko nechat a později opět nechat převařit a louhovat. Čím více opakování, tím je čaj slabší. Řiďte se barvou. Dokud houba barví, můžete ji používat. 

Houbový čaj z Čagy s kávou

Houba chutná trošku jako káva a trošku jako čaj, zkrátka něco mezi tím. Proto si můžete do čagy přidat o oblíbenou kávu, kousek čokolády, či ji dochutit citronem, medem, mlékem. při letních vedrech oceníte ledový čaj z Čagy.

Hotový (medem oslazený) čaj stačí dát jen vychladit do lednice, pak přidat kostky ledu, plátky citronu a ledový čaj z čagy je připraven k pití. 

Jak často čaj z čagy pít? Doporučené dávkování

Na internetu lze dohledat informace, že čaj můžete pít 1-2 denně po dobu maximálně 8 týdnů. Já osobně si dávám pauzu po měsíci. Záleží na tom, zda pijete čaj pouze ‘’rekreačně’’ jako prevenci nebo houbu užíváte s cílem léčby určitého zdravotního problému. V takovém případě bych doporučovala konzultovat dávkování houby s myko terapeutem. 

Pro více informací nejen o houbě čaga sleduj můj youtube Šumavská houbička.