Vše o shiitake pěstování! Poradím, jak na bohatou úrodu shiitake hub a také skvělé shiitake recepty. Jako vášnivá pěstitelka hub jsem si shiitake (Lentinula edodes) naprosto zamilovala. Tato houba pochází z východní Asie, kde se těší obrovské oblibě nejen pro svou jedinečnou chuť, ale i pro své léčivé účinky. Ačkoliv v přírodě u nás neroste, její pěstování není nijak složité a zvládnete ho i doma.
Kde roste shiitake?
V přírodě se shiitake vyskytuje především v Japonsku, Číně a Koreji, kde roste na rozkládajícím se tvrdém dřevě, například na dubových kmenech. V našich podmínkách ji však v lese nenajdeme, proto je ideální si ji vypěstovat doma.
Pěstování shiitake – Jak pěstovat houby shiitake poradí Šumavská houbička
Pěstování shiitake může probíhat dvěma způsoby – na dřevěných špalcích nebo na speciálních substrátech. Pokud se rozhodnete pro pěstování na dřevě, budete potřebovat dubové nebo bukové poleno, do kterého se naočkuje mycelium houby shiitake. Na připraveném substrátu je pěstování rychlejší, první houby můžete sklízet už po pár dnech.
Podívejte se na video návod, jak vypěstovat shiitake doma!
Kdy se sklízí shiitake? Shiitake se sklízí ve chvíli, kdy klobouk dosáhne plné velikosti, ale ještě se nezačne rozevírat. To obvykle trvá 7–14 dní po vyrašení. Nejlepší je sbírat je zamlada, kdy jsou čerstvé a plné umami chuti.

Jak chutná shiitake?
Shiitake má jemně zemitou, lehce kouřovou chuť s umami tóny, které připomínají maso nebo sušené houby. Díky své textuře a chuti se skvěle hodí do polévek, omáček i restovaných pokrmů.
Houby shiitake recept – Shiitake se dají připravit na mnoho způsobů. Můžete je smažit, dusit, grilovat nebo přidávat do polévek a omáček. Oblíbeným receptem je například omáčka z hub shiitake – stačí houby podusit s česnekem, cibulí a sójovou omáčkou, přidat trochu smetany a máte výbornou omáčku k masu či těstovinám.
Jak dlouho vařit shiitake? Čerstvé shiitake stačí povařit 5–10 minut, sušené je potřeba nejprve namočit a poté vařit alespoň 15 minut, aby změkly a rozvinula se jejich chuť.

Shiitake účinky na zdraví
Shiitake jsou doslova nabité prospěšnými látkami. Obsahují polysacharidy, které posilují imunitní systém, snižují cholesterol a podporují zdraví srdce. Pomáhají také snižovat záněty v těle a podporují zdraví střev.
Shiitake nežádoucí účinky – Ačkoliv je shiitake zdravá, u některých lidí může způsobit alergickou reakci nebo kožní vyrážku. Nadměrná konzumace syrových hub může vést k podráždění žaludku, proto je lepší je vždy tepelně upravit.
Pokud hledáte houby, které jsou chutné, zdravé a zároveň si je můžete snadno vypěstovat doma, shiitake jsou skvělou volbou. Ať už se rozhodnete pro domácí pěstování nebo si je koupíte sušené či čerstvé, určitě si je oblíbíte.

Přečtěte si také! Jak pěstovat houby doma