Hlíva citronová je velmi chutný a hlavně krásný druh hlívy. Díky žlutému zbarvení vypadá tato houba v mládí jako rozkvetlá květina nebo mořský korál. Domovinou této houbičky je Asie, kde vyrůstá ze dřeva listnatých stromů, nejčastěji ořešácích, dubech, jilmech, habrech či topolech. Houba se sklízí ve velikosti 4 až 5 cm, v době, kdy jsou klobouky hub jasně žluté. Stářím houba bledne a tuhne.
Hlíva je známá houba. Rod hlív je velmi početný, nejznámější je hlíva ústřičná, která se u nás hojně pěstuje, ale také sbírá ve volné přírodě. Jako významná a chutná léčivka si našla mnoho milovníků. Hlívy jsou dřevokazné houby, které čerpají živiny ze stromů. Díky tomu obsahují cenné látky, které posilují náš organismus.
Hlíva citronová je stejně léčivá jako hlíva ústřičná!
Hlivá citronová má příznivé účinky na naší imunitu, vysoký obsah vitamínů, proteinů a stopových prvků. Očišťuje naše tělo od škodlivých látek, významně snižuje cholesterol a funguje také jako podpůrná léčba při nádorových onemocněních.
Pěstování hub doma – Jak vypěstovat hlívu citronovou?
Prvním krokem je zakoupení substrátu, který je naočkovaný hlívou citronovou. Připravený substrát je ideální pro pěstitele začátečníky a nabízí možnost okamžitého plodění hub. Během týdne až dvou budete mít první úrodu hlívy žluté.
Speciálně připravený substrát v sáčku je prorostlý podhoubím hlívy citronové. Tento sáček je třeba opatrně naříznout, aby jste nepoškodili substrát a houba mohla začít růst.
Substrát umístěte na místo, kde je stálá teplota, ideálně okolo 20 stupňů Celsia. Na substrát by nemělo svítit přímé sluneční světlo, ale houba k růstu potřebuje minimálně 6 hodin denního světla.
Alfa a omega při pěstování hub doma je zajištění dostatečné vlhkosti. Místo proříznutí substrátu tak musíte pravidelně poprašovat, aby plodnice nevysychaly. Houby nepolévejte, v substrátu je dostatek vody. V prvních dnes postřikujte i 7x za den. Po nahození plodnic (třetí nebo čtvrtý den) můžete intenzitu postřikování snížit na 3x za den.