• Home
  • Pěstování hub doma
  • Krásná, vysoce léčivá a exoticky vypadající hlíva růžová – Jak si ji doma vypěstovat? 

Krásná, vysoce léčivá a exoticky vypadající hlíva růžová – Jak si ji doma vypěstovat? 

Jak si růžovou odrůdu hlívy vypěstovat doma? Jak sklizeň maximalizovat? Co si z hlívy růžové uvařit? To vám poradím v následujících řádcích. 

Hlíva je velmi známá houba. Často na ni lze narazit nejen v regálech obchodů, ale také v přírodě. Já nejčastěji nacházím hlívu ústřičnou a hlívu plicní. Ale existují také druhy hlív, které kromě svých léčivých účinků a skvělou chutí zaujmou ještě něčím dalším – exotickým vzhledem. Mezi takové patří například hlíva růžová (Pleurotus salmoneo – stramineus).

Neuvěřitelně dobrá houba, která pomáhá předcházet civilizačním chorobám, zvyšuje imunitu proti virům a význačně snižuje cholesterol v krvi. 

Jelikož je hlíva růžová exotickým druhem, který pochází z Jichovýchodní Asie, je to houba vyžadující velké teplo. Z toho důvodu ji ve volné přírodě v našich končinách jen tak nenajdeme. I tak si ovšem můžeme užít benefitů této růžové houby. Velmi snadno si ji doma vypěstujeme. 

Slanina pro vegetariány a vegany

Možná jste to nevěděli, ale růžová hlíva je známá svou výbornou chutí. Je to jeden z důvodů, proč je v zahraniční kuchyni tolik oblíbená. S trochou koření dokáže vykouzlit chuť slaniny a obohatit tak jakékoliv vegetariánské či veganské jídlo. 

Ačkoliv je houba během růstu sytě růžová, po tepelné úpravě ztrácí svou barvu a na talíři tak vypadá jako běžná houba. 

Léčivé účinky hlívy růžové jsou značné!

Hlíva růžová je dřevokazná houba, která obsahuje velké množství glukanů, čímž zvyšuje odolnost těla vůči virovým onemocněním a rovněž má i protirakovinné látky, které zamezují či zpomalují růst zhoubných nádorů v těle. Příznivě reguluje hladinu cukru a také tuku v krvi. Zmírňuje vysoký krevní tlak. Pomáhá detoxikovat organismus. Zlepšuje funkci cév a pružnost střev. Pomáhá při alergiích, stresu a nadměrné zátěži. 

Jak vypěstovat hlívu růžovou? 

Pěstování hlívy růžové doma je snadné, zvládnou ho i začátečníci. Hlívu lze v domácích podmínkách pěstovat od jara do podzimu. Důležité je houbu pěstovat v místě, kde je stálá vyšší teplota a dostatečná vlhkost. 

Pěstování hlívy růžové ze substrátu

Pro celoroční pěstování hlívy růžové je potřeba si pořídit substrát naočkovaný hlívou růžovou. Substrát je celý prorostlý a je připravený okamžitě plodit. Vše co musíte udělat, je naříznout plastový obal ve tvaru X. Nařízlý otvor je nutné dostatečně zvlhčit. 

Houba má ráda teplo (optimální teplota mezi 18 – 30 stupni Celsia. Hlíva růžová vyžaduje také dostatečné vlhko a světlo. Důležitá je také častá výměna vzduchu, v opačném případě roste houba v netypickém, hybridním vzhledu. 

Pokud bude mít hlíva růžová optimální podmínky pro růst, začne růst během prvním 3-5 dnů. Pravidelně substrát vlhčete postřikovačem, nesmí dojít k vyschnutí. Houba začne ztrácet barvu a na okrajích zasychat. 

Houbu nenechávejte dorůst do maximálních rozměrů, jakmile se začne vytrácet intenzita růžové barvy, je čas sklízet. Starší vybledlé plodnice jsou tuhé. Hlívu růžovou můžete zužitkovat do klasických houbových pokrmů, hodí se do omáček, polévek, na topinky i do salátů a baget.