Proč si začít pěstovat houby doma? Hlíva citrónová je ideální pro začátečníky

Pěstování hub je skvělý koníček, který vám za velmi nízké náklady přinese velkou sklizeň čerrstvých hub, které doplní váš jídelníček výbornými pokrmy s blahodárnými účinky na lidský organismus. Naučte se pěstovat houby doma jednoduše a začněte například s hlívou citronovou.

Hlíva je všeobecně známá houba, která si svou pozici našla díky mnoha vlastnostem. Vyhledávanou houbou je díky své skvělé chuti, léčivými účinky a v neposlední řadě také možností snadného pěstování v domácích podmínkách.

Mezi nejznámější jedlé a léčivé hlívy patří hlíva ústřičná. Nutno ovšem podotknout, že stejně zázračnou houbičkou je i například exotické hlíva růžová či teplomilná hlíva citronová. Tyto druhy hlív si oblíbili především pěstitelé hub začátečníci. Hlíva citronová je výrazně žlutá, láká tedy k pokoukání i k nakousnutí. Tento druh hlívy pochází z Japonska, kde byl vyšlechtěn z hlívy miskovité. Citronově zbarvené plodnice jsou pro houbu typické, tepelnou úpravou se ovšem zbarvení vytrácí.

Hlíva citronová je houba léčivá a na talíři se po ní zapráší!

Hlíva citronová (Pleurotus citrinopileatus) je často nazývána také hlívou žlutou. Je krásný druh hlívy, který rozhodně láká k vyzkoušení pravě díky exotickému vzhledu. Hlíva je pěstiteli cenněná i díky obsahu proteinu, minerálních látek, aminokyslin a stopových prvků.

Hlíva žlutá je aromatická houba, kterou lze v domácích podmínkách pěstovat po celý rok. Jako teplomilná houba bude venku na zahradě plodit nejlépe přes léto, během chladnějších měsíců ji pěstujte ve stálé teplotě svého interiéru.

Z hlívy citronové (Pleurotus citrinopileatus) si můžete uvařit klasické houbové pokrmy. Já osobně hlívu obecně miluji na topince, v polévce i omáčkách. Vyzkoušet můžete i klasiku, hlívu v trojobalu. Je skvělá! U hlívy citronové je třeba si pohlídat, aby při sběru nebyla příliš stará. Poznáte to tak, že okraj klobouku nebude ještě příliš podvinutý a žlutá barva bude intenzivní. Stará hlíva bude blednout a na jídlo bude tuhá.

Pěstování hlívy citronové zvládne každý!

Při pěstování hub doma si musíte pohlídat tři faktory – teplotu, vlhkost a světlo. Pokud se vám podaří vyladit vše k dokonalosti, bude vaše úroda vypěstovaných hub maximální. Vše je o zkušenostech! Pro začátek si kupte kvalitní substrát, který je připravený k okamžitému plodění. Sáček se substrátem pak už jen umístíte na vhodné místo, pravidelně postřikujete poprašovačem a během týdne až dvou sklízíte první vyrostlé houby.

TIP! Podívejte se na mé první pěstování hlívy citronové

Pokud je léto, můžete hlívu citronovou umístit ven na zahradu, ideálně pod stromy. Hlíva by neměla být na přímém slunečním světle, ale zároveň potřebuje dostatek denního světla, aby se vytvořily krásné plodnice. V bytě či domě je nejlepší ji umístit do koupelny, technické místnosti nebo do kuchyně blízko dřezu. Naříznutý substrát nezapomeňte pravidelně postřikovat, aby místo řezu nevysychalo. Intenzita poprašování by měla být v prvních dnech vyšší (až 7 za den), po čtvrtém dni lze poprašovat 2x až 3x za den. Během týdne až dvou by měla být houba vyrostlá k první sklizni. Ze substrátu většinou vyrostou 2-3 úrody hlívy citronové.