• Home
  • Jarní houby
  • Sírovec žlutooranžový – Jedlý choroš, který chutná jako kuře!
sírovec žlutooranžový

Sírovec žlutooranžový – Jedlý choroš, který chutná jako kuře!

Od května do října můžete v lese narazit na jedlý choroš, který chutná jako kuře, vypadá jako žlutý sýr a název má odvozený od chemického prvku síry. Sírovec žlutooranžový vás zaujme nejen výraznou barvou, ale také skvělou chutí a léčivými účinky! Pojďte zjistit, kde ,,kuře z lesa“ najít a jak ho v kuchyni upravit.

Sírovce většina běžných houbařů v lese ignoruje, což je opravdu velká škoda. Tato houba se díky svému nápadnému vzhledu velmi dobře hledá, navíc skvěle chutná a tělu prospívá.

Nápadně zbarvený jedlý choroš je nezaměnitelný! Jak poznat sírovec žlutooranžový?

Žlutooranžový choroš vyrůstá bokem z kmene či silné větve stromu. Zprvu připomíná montážní pěnu, později jsou rozpoznatelné jednotlivé klobouky ve tvaru vějíře, které vyrůstají často střechovitě nad sebou ve velkých trsech. Celý trs může mít až 1 metr! Dužnina houby je v mládí měkká a šťavnatá, záhy však velmi rychle tuhne. Houba má výraznou vůni a nakyslou chuť. 

kari recept

I díky žlutooranžovému vzhledu získal sírovec přezdívku ,,kuře z lesa“. Připomíná žluté peří právě vylíhlých kuřátek. Sírovec jako kuře vypadá, ale také chutná. Mladé kousky sírovce mají i stejnou strukturu jako kuřecí maso.

Kde sírovec roste? Kde najít sírovec žlutooranžový?

Sírovec má rád listnaté stromy, najdete ho na topolech, vrbách či dubech. Ovšem z těchto stromů nebude nikdy tak dobrý. Díky tomu, že sírovec přejímá chuť ze dřeva, na kterém vyrůstá, doporučuji hledat hlavně na třešních, hruškách, jabloních, švestkách apod. Sírovce můžete hledat u silnic, ve městech, v parcích, zahradách, u rybníků a řek či v alejích. Na oblíbený žlutý choroš vyrazte nejlépe v době, kdy odkvétají třešně. 

Pozor! Sírovec vyrůstá také na akátu, což je jedovatý strom. Obecně se doporučuje z tohoto stromu sírovec nekonzumovat. Nicméně jsou tací, kteří běžně jedí i ,,akátový sírovec’’. Je to tedy na vašem uvážení.  

Sírovec žlutooranžový recepty a zpracování – Nejlepší jsou řízky ze sírovce!

Abyste si na sírovce pochutnali, tak jak si přejete, je důležité používat pouze čerstvé, dokonale měkké plodnice. Starší kousky rovnou vyhoďte. Z jednoho vějíře použijte vždy jen ty části, kterými vám projde nůž jako máslem. Takové sírovce můžete obalit jako řízek, připravit si ho s kari omáčkou nebo opéct na pánvi či na grilu.

sírovec řízek recept

Sírovec se často namáčí v mléce a předvařuje ve vývaru nebo v osolené vodě. A to zejména v tom případě, že jde o sírovce z neovocného stromu. 

Sírovec žlutooranžový a jeho léčivé účinky

Lidová medicina i tradiční čínské léčebné postupy se sírovcem počítají při léčení cukrovky nebo bolestí žaludku. Zajímavé jsou ovšem především ty látky obsažené v sírovci, které zpomalují postup rakoviny. Sírovec má rovněž antibakteriální, antioxidační, imunostimulační a antivirové účinky.

Naučte se se mnou sbírat jedlý choroš sírovec žlutooranžový a staňte se zkušeným houbařem a houbovým gurmánem. Své zkušenosti předávám ve své knize, ale i na youtube Šumavská houbička.